Vývoj na localhostu má své výhody. Každý se občas sekne a udělá nějakou chybu, které by při přímém editování na FTP serveru litoval. Já jsem si takhle kolikrát smazal práci, na které jsem pracoval několik hodin. Od té doby pracuji pouze na localhostu a snažím se u větších projektů využívat na verzování Git – o tom ale příště.

Ne vždy tvořím web od nuly a je potřeba rozchodit na localhostu web, který je již aktivní a běží. V tomto krátkém návodu ukáži, jak na to. Tento návod je určen pro ty, kteří již dokáží na svém localhostu nainstalovat a rozběhat Wordpress.

FTP soubry (šablona)

Není potřeba stahovat z FTP serveru celý Wordpress. Postačí nám šablona. Z internetu si stáhneme poslední Wordpress a nasměrujeme na něj nějakou lokální doménu přes Apache (např.: testovaci-web.dev).

Do rootu testovaci-web.dev zkopírujeme čistý Wordpress. Do adresáře wp-content/themes nahrajeme adresář s šablonou, kterou jsme stáhli z FTP serveru.

MySQL databáze

Ze živého serveru uděláme pomocí PHPMyAdmin dump databáze, kterou importujeme na localhost.

Propojení databáze s Wordpressem

Otevřeme si na localhostu v rootu soubor config.php, ve kterém nastavíme přístupové údaje k lokální databázi.

Pokud jsme udělali do tohoto kroku všechno správně, tak pokud otevřeme náš testovaci-web.dev, tak by se měl web načíst a měl by fungovat. Možná vyskočí pár chyb, ale hlavně nebudou fungovat odkazy. Bude fungovat pouze hlavní strana.

Oprava Wordpress databáze

Wordpress je teď trochu rozsypaný. Je to proto, že v databázi jsou natvrdo napsané adresy se starou URL, která nám logicky nemůže fungovat na localhostu. Zde je pár řádků kódu, které musíte vložit na správné místo a všechno bude fungovat.

functions.php

Do souboru functions.php, který se nachází v adresáři vaší šablony, vložte úplně dolů následující kód. Nahraďte testovaci-web.dev s URL vašeho webu na localhostu.

update_option( 'siteurl', 'http://testovaci-web.dev' );
update_option( 'home', 'http://testovaci-web.dev' );

wp-config.php

Nyní budeme editovat soubor wp-config.php, který se nachází přímo v kořenovém adresáři našeho Wordpressu. Znovu na konec souboru nahrajte následující kód, kdy znovu je nutno změnit URL adresu jako jsme to udělali u souboru functions.php.

define( 'WP_HOME', 'http://testovaci-web.dev' );
define( 'WP_SITEURL', 'http://testovaci-web.dev' );

define( 'RELOCATE', true );

Nyní pokud soubory uložíte a zkusíte načíst znovu vaši Wordpress stránku na localhostu, tak by mělo vše fungovat!

Důležité: Jakmile vám bude fungovat instalace vašeho Wordpressu tak, jak má, tak nezapomeňte všechny řádky, které jsme do functions.php a wp-config.php vložili odstranit.